Gümüşhane’de kadın girişimi, üretim ve istihdama destek anlamında önemli bir adım atarak 17 Nisan 2020 tarihinde Gümüşeller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi adıyla Gümüşhane’nin ilk ve tek kadın kooperatifini kurduk.

 

Tarımın tek başına bir geçim kaynağı olmakta yetersizleşmesi ve beraberinde kırsal alanda yaşamanın getirdiği sorunlar bölge insanını göçe yönlendirmiştir. Kadınların sosyal hayata ve istihdama katılmasındaki yetersizlik, istihdamı arttıracak derecede sanayinin olmaması, pazarlama stratejisi eksikliğinden tarım ürünlerinin üreticinin elinde kalması ve gelire dönüştürülememesi kooperatifi kurmamızda önemli etkenlerdir.

 

Kadınların ekonomik yaşama aktif bir şekilde katılmasını ana hedefimiz olarak belirledik. Sosyal sorumluluk anlayışı ile hareket ederek yöresel tarım ürünlerinin geleneksel ve doğal yöntemlerle üretilmesini ve pazarlanmasını, kadınların evlerinde üretip de pazara sunamadıkları el emeği ürünlerin satışını ve bu satışlardan elde edilecek gelirin kadınlara aktarılması ile kadın refahına katkı sağlamayı hedefledik. Böylelikle bölgesel göç ve yoksulluğun azaltılmasına katkı sağlamayı amaç edindik.

 

Ayrıca açacağımız satış yerlerimizle, E-ticaret ve E-ihracatla bölge ekonomisine ve ailelerin geçimine önemli katkılar yapmak ve beraberinde bölgenin tarımsal ürün çeşitliliğini üretim sürecine dâhil ederek ve tanıtarak bölgenin ekonomik kapasitesini ve istihdam hacmini arttırmak da hedeflerimiz arasındadır.

 

Şu ana dek Gümüşhane’nin doğal ikliminde yetişen coğrafi işaretli Kelkit şeker fasulyesi, nohudu, elması, lavantası, sarı kantaronu, çileği, kuşburnusu ve yüksek rakımlı yaylalarında yetişen şifalı bitkileri gibi birçok ürünün üretim aşamalarını tamamlamış bulunmaktayız. Bu ürünler ve gelecek süreçte üretimini ve satışını planladığımız diğer ürünler de ek olarak tarafınıza sunduğumuz ürün listesinde yer almaktadır. Bu kapsamda yapacağınız tüm katkılarınız ve değerli desteğiniz için şimdiden teşekkür eder saygılarımızı sunarız.

Kadın Elinden

Kadın elinden üretim

Mevsim Meyvesi

Taze mevsim meyveleri ile üretim

100% Doğal

Katkısız doğal üretim

Sepetim 0 Ürün
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır